Praca w branży muzycznej, to nieustanna komunikacja - ze współpracownikami, mediami czy fanami. Właściwie już przy organizacji pierwszego projektu okazuje się, że potrzebny jest jakiś sposób by jasno przekazywać innym o co chodzi w Twoim koncercie, singlu, video czy streamie. Wyjaśnianie każdej osobie oddzielnie szybko okazuje się karkołomnym zadaniem. Potrzebujemy więc uniwersalnej formułki, być może jednego miejsca gdzie zbierzemy komplet informacji i tam będziemy mogli odsyłać zainteresowanych. Gdyby tylko istniało coś takiego…

Oczywiście istnieje i jest to press pack czy też paczka prasowa. Na łamach kolejnych artykułów przedstawimy Ci co konkretnie zawiera, do czego możemy go użyć oraz w jakiej formie powinien się zamknąć.

Jeśli jesteś na początku swojej drogi, znajdziesz tu kompletny przewodnik po tym, jak powinien wyglądać press pack. Jeśli jesteś profesjonalistą/tką, być może będzie to okazja do zrewidowania wiedzy i odświeżenia swojej paczki prasowej?

Czym jest press pack?

Press pack, znany też jako paczka prasowa, press kit, EPK, one sheet jest kluczowym narzędziem komunikacji artystów z mediami, organizatorami wydarzeń, innymi kluczowymi partnerami w branży, a nawet fanami.

Jest to zbiór niezbędnych informacji opisujących projekt lub artystę, zawierający zarówno treści pisane, jak i graficzne, wideo, muzykę oraz inne materiały. Jest to wizytówka artysty lub projektu, oferująca kompletny obraz tego, kim są, co robią, jak wyglądają i jak można z nimi współpracować.

Czy press pack  to to samo co biogram i nota prasowa?

Często bio czy nota prasowa są mylone lub używane zamiennie z press packiem, natomiast press pack jest czymś znacznie większym. O ile notkę można uznać za trzon całego pakietu obejmującego różnorodne materiały, nadal jest to tylko tekst, a wszystkich elementów jest znacznie więcej.

Dla Kogo i Po Co Jest Press Pack?

Wbrew nazwie, press pack nie służy do komunikacji jedynie z mediami, ale również z różnymi partnerami, jak bookerzy, organizatorzy koncertów, agencje reklamowe, dystrybutorzy i wytwórnie.

W zależności od konkretnego projektu czy adresata wasza paczka prasowa może mieć różną zawartość, warto więc zastanowić się co dokładnie chcecie zaakcentować w danym momencie.

Ostatecznie zawartość press packa trafia też do fanów artysty - za pośrednictwem mediów czy organizatora. Press pack jest więc również pretekstem do odpowiedzenia sobie na pytanie - jak chcemy, żeby o nas mówiono, jak chcemy by nas pokazywano.

Podsumowanie

Podsumowując, press pack jest niezbędnym narzędziem do komunikacji z mediami, bookerami, organizatorami i innymi partnerami. To nie tylko bio czy nota prasowa, ale kompleksowy zestaw różnych elementów, który pomaga artyście lub projektowi w komunikowaniu swojej obecności, twórczości i celów. Jest to kluczowy element strategii marketingowej w branży muzycznej, umożliwiający efektywną prezentację artysty i jego dzieła.

W następnym odcinku:  Z czego składa się press pack cz. 1

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wszystkie artykuły z serii

  1. Co to jest Press Pack
  2. Z czego składa się Press Pack cz. 1
  3. Z czego składa się Press Pack cz. 2
  4. Jak napisać dobre bio
  5. Jak wyszukiwać dziennikarzy
  6. Jak kontaktować się z mediami
To top