Planujesz sprzedawać swoje płyty i inne „dewocjonalia” na Bandcamp? To bardzo dobra decyzja, gratuluję! Nie wiesz jak się do tego zabrać? Nic się nie martw! Jeśli potrzebujesz pomocy w zorganizowaniu swojego wirtualnego straganu na tym portalu, masz przecież cały internet i pomocne artykuły, takie jak ten.
Jak rozpocząć przygodę ze sprzedażą na bandcamp.com ? Pokażę ci krok po kroku, jak się za to zabrać. Zakładam, że masz konto na Bandcampie, a twoja płyta w formie cyfrowej już się tam znajduje. Tutaj skupimy się wyłącznie na ustawianiu sprzedaży fizycznych nośników i gadżetów.
Tam, dokąd płyną pieniądze
Do rozliczenia sprzedaży swoich dóbr fizycznych na Bandcampem będziesz potrzebować konta PayPal. To usługa, oferująca wirtualne konto do rozliczeń transakcji w Internecie, w różnych walutach. To tam będą pojawiać się zarobione przez ciebie pieniądze.
Konto jest darmowe, a jego założenie na tyle proste, że po wejściu na stronę [sc name="link" url="http://paypal.com" tekst="paypal.com"] wszystko będzie jasne. Jeśli jeszcze nie masz konta, to ja tu sobie chwilę poczekam, aż je założysz. Operowanie większymi kwotami na takim koncie PayPal będzie wymagało dodatkowego zweryfikowania poprzez dodanie twojego konta bankowego lub karty, ale to możesz zrobić później. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz tutaj .
Jeśli wszystko gotowe, przejdźmy do konkretów.
Wchodzimy na Bandcamp
Zanim dodamy płytę do oferty sprzedaży zróbmy najpierw podstawową konfigurację naszego internetowego kramiku. Przechodzimy strony Edit profile.
W sekcji Payment details podajemy adres mailowy, wykorzystany do założenia konta PayPal. To bardzo ważne, bo inaczej Bandcamp nie będzie wiedział, gdzie przelewać twoje pieniądze. Dalej wybieramy walutę, w której będą podawane ceny. Pamiętaj, że wybór jednej waluty nie oznacza, że klient nie może zapłacić w innej. Przykładowo, gdy kupujący będzie chciał zapłacić w euro, a cena jest w złotówkach, kwota zostanie odpowiednio przeliczona przez PayPal.
Następnie ustalamy kraj, z którego zostanie wysłany towar, w twoim przypadku to będzie zapewne Polska. Jeśli jesteś płatnikiem podatku VAT, możesz zaznaczyć, żeby Bandcamp naliczał jego wartość dla każdego zamówienia z terenu Unii Europejskiej. Następnie dodajemy informację o ewentualnych zwrotach i sposobie wysyłki. Zapisujemy ustawienia i jesteśmy gotowi na następny krok.
Bandcamp: Wystawiamy płytę i gadżety do sprzedaży
Teraz najbardziej ekscytująca część naszej przygody, czyli wystawienie naszej płyty do sprzedaży. Na naszym profilu klikamy na +Add i wybieramy Merch.
Otrzymamy najpierw prośbę o potwierdzenie informacji o naszej lokalizacji i podatku. Po kliknięciu Done, będzie można przejść do dodania konkretnego produktu.
W tym przykładzie dodamy płytę CD mojego zespołu Blisko (tak, to jest autopromocja). Zaczynamy od zdefiniowania rodzaju produktu. W tym przypadku to płyta CD, ale spójrz, jak wiele opcji jest dostępnych na Bandcampie.
Po wybraniu nośnika muzyki pojawi się opcja, by przypisać produkt do już opublikowanej na portalu płyty.
Następnie dodajemy tytuł produktu, opis i przynajmniej jedno zdjęcie. Zdjęcie jest obowiązkowe, by opublikować ofertę.
Bandcamp: Koszty wysyłki oraz preorder
Teraz przyszła kolej na ustawienie ceny i kosztów wysyłki. Warto zwrócić uwagę na kilka dostępnych tutaj opcji. Po pierwsze pod polem z ceną mamy możliwość zaznaczenia opcji pozwalającej naszym fanom zapłacić dowolnie wyższą cenę, jeśli chcą nas dodatkowo obsypać pieniędzmi. Poniżej znajduje się pole z informacją o terminie realizacji zamówienia (w ciągu ilu dni od złożenia zamówienia wyślemy nasz produkt do kupującego).
Jeśli chcemy nasz produkt sprzedać w przedsprzedaży (preorder), następne widoczne pole (begins shipping on) służy do wyznaczenia daty zrealizowania zamówienia. Ostatni segment dotyczy kosztów wysyłki. W pierwszym rzędzie definiujemy koszt wysyłki krajowej, a dalej mamy pole informujące o ile wzrośnie koszt wysyłki w przypadku zamówienia kolejnej sztuki. Poniżej mamy pola dla kosztów wysyłki na terenie Europy i reszty świata. Osobiście nie mam pojęcia ile to kosztuje i wpisane tu ceny zmyśliłem. Najlepiej jednak sprawdzić te koszty samodzielnie.
Teraz to już z górki. W następnej sekcji podajemy ile sztuk mamy na stanie. Jest to dość ważna opcja, ponieważ zabezpiecza nas przed sytuacją, w której ktoś zamówi od nas coś, czego po prostu już nie mamy. Bandcamp będzie sam odejmował sprzedane sztuki i po wyczerpaniu zapasów automatycznie zamknie sprzedaż.
Pod spodem mamy możliwość ustawienia różnych wersji danego produktu, jak w przypadku winyli w kilku wersjach kolorystycznych albo koszulek w różnych rozmiarach. Tutaj również Bandcamp będzie pilnował dostępności każdej wersji.
Jeśli zaznaczymy ostatnie pole, to pod opisem płyty pojawi się informacja, że nakład jest limitowany.
Dalej mamy jeszcze możliwość dodania w formie gratisu cyfrowej wersji płyty, podania kodu UPC/EAN (jeśli istnieje) i tyle. Po sprawdzeniu, że wszystko wypełniliśmy jak należy, zaznaczamy opcję Public i klikamy Save.
Gratuluję, twoja płyta jest już dostępna w sprzedaży fizycznej!
No dobra, ale co się stanie jak ktoś naprawdę to kupi?
Po pierwsze dostaniesz od Bandcampa maila o nowym zamówieniu. Oprócz danych do wysyłki będzie tam też dokładne wyliczenie kosztów pośrednictwa PayPal i Bandcamp. Otrzymana od klienta kwota, pomniejszona tylko o prowizję PayPal, zostanie przelana na twoje konto PayPal od razu. Prowizja Bandcampa, w wysokości 10% ceny produktu bez kosztów wysyłki, będzie „zawieszona”. To znaczy, że zaciągasz u Bandcampa dług, który zostanie ściągnięty dopiero po zakupie cyfrowej wersji naszej muzyki lub gdy jakieś zamówienie na fizyczne gadżety będzie niższe niż suma naszych długów.
Świetnie! Mamy kasę na koncie, teraz wypadałoby udać się na pocztę. Po tym, jakże przyjemnym, spacerze (przecież idziemy wysłać komuś naszą muzykę!) wchodzimy znowu na Bandcamp i szukamy zakładki Order, gdzie znajdują się podsumowania wszystkich naszych zamówień. Gdy paczuszka od nas jest już w drodze do fana, potwierdzamy to, klikając na Mark as shipped. Tutaj mamy jeszcze możliwość dopisania specjalnej wiadomości dla odbiorcy, którą dostanie w mailu, potwierdzającym nadanie paczki, i tyle. Nasz trud skończony… do czasu następnego zamówienia.
Wierzę, że dzięki temu poradnikowi sprzedaż twoich dzieł przez Bandcamp przestała już być dla ciebie tajemnicą. Życzę powodzenia!