Czego oprócz muzyki potrzebujesz by budować swoją karierę?
https://takbrzmimiasto.pl/wp-content/uploads/2023/02/starter-1-background-v2-1536x768.jpg-thumbnail

NIE TYLKO MUZYKA

Jeśli to czytasz, prawdopodobnie wiesz już lub czujesz, że funkcjonowanie w branży muzycznej to coś więcej niż sama muzyka. Być może na początku gdy chwytałeś za gitarę, sięgałaś po mikrofon czy Abletona, zdawało Ci się, że żeby osiągnąć sukces, wystarczy świetna piosenka bo "dobra sztuka obroni się sama". To bardzo romantyczny pogląd na sprawy, który z jakiegoś powodu nadal jest głęboko zakorzeniony w podejściu wielu osób działających w branżach artystycznych. Jednak patrząc na to nieco z boku, wydaje się, że sukces to coś więcej niż dobra muzyka - to splot pewnych okoliczności, gdzie musi zadziałać co najmniej kilka czynników: talent, szczęście, kontakty wymieniane są jednym tchem przez branżowych ekspertów. Ale nie jest to lista kompletna - jestem pewien, że sam/a jesteś w stanie wymienić kilkanaście dodatkowych rzeczy.

Jeśli więc chcemy świadomie doprowadzić do naszego sukcesu, wydaje się, że rozsądnym krokiem byłoby zidentyfikowanie czynników - oprócz muzyki - które sprawiają, że ma się nam udać.

NIE CZEKAJ NA MENEDŻERA

Aktywne zajmowanie się czymś innym niż graniem początkowo w muzykach budzi opór. Przecież nie po to staliśmy się muzykami, by teraz działać jeszcze jako swoi menedżerowie, sprzedawcy czy social mediowcy. Jednak tak jak, gdy Twój talent muzyczny nie będzie się rozwijał, gdy nie będziesz go pielęgnować godzinami ćwiczeń, komponowania czy koncertów, tak gdy nie zajmiesz się innymi aspektami, pozostaną one w miejscu ostatecznie hamując lub całkowicie blokując szansę powodzenia.

Dobrze jest też zdać sobie sprawę że rzeczy pozostawione same sobie, rzadko rozwijają się w kierunku, w którym akurat chcemy. Czytasz to jednak - jak sądzę - bo chciałbyś/chciałabyś zmaksymalizować szanse tego, że rzeczy rozwiną się w pożądanym przez Ciebie kierunku, nie zaś w zupełnie przypadkowym. 

Jestem orędownikiem proaktywności - bycia "panem swojego losu" i aktywnego działania, by ten los kształtować. Życie jest za krótkie żeby czekać na menedżera! Nie możesz po prostu zamknąć oczu i mieć nadzieję, że wszystko ułoży się dobrze. Trzeba rzeczy robić (popełniając błędy), żeby się rozwijały. Oczywiście przy zachowaniu pokory i akceptacji faktu, że nie na wszystko mamy wpływ albo wystarczające zasoby. 

"Aktywne zajmowanie się czymś innym niż graniem początkowo w muzykach budzi opór." Proaktywność i kształtowanie własnego losu to duża odpowiedzialność. Czasem możemy wpaść w pułapkę robienia wszystkiego, wszędzie, na raz. Film polecamy również bez związku z karierą, bo to po prostu dobre kino.

image
Zobacz Toolbox Branding w muzyce - jak zbudować silną markę
 

ALE PO CO?

Zanim jednak ruszymy do boju, warto się zastanowić po co to w ogóle robić.

Każdy z nas chce odnieść jakiś sukces - bez względu na to czy robisz komercyjny pop czy najbardziej podziemny niezal. Oczywiście dla jednego sukcesem będzie kilku słuchaczy i wewnętrzne spełnienie, dla innego koncert na Wembley, międzynarodowa rozpoznawalność i milion na koncie. Zanim gdziekolwiek ruszymy, musimy się więc dowiedzieć (sami od siebie) co w ogóle chcemy osiągnąć - co będzie naszym wskaźnikiem sukcesu.

QUO VADIS?

Bez względu na to, jaka jest Twoja aktualna definicja sukcesu, warto zastanowić się jak go osiągnąć - jakie kroki, w jakim kierunku i w jakiej kolejności podjąć by zmaksymalizować szanse na osiągnięcie celu. Uwzględniając wyżej wymienione “ograniczone zasoby” - czas, pieniądze, energię oraz “wskaźnik sukcesu” równie ważna świadomość dotyczy tego w jakie strony NIE należy iść, bo będzie to tylko strata zasobów i nie przybliży cię to do niczego.

ZRÓWNOWAŻONA KARIERA

Ostatecznie, trzeba zastanowić się jak sprawić, by nasza kariera mogła trwać i byśmy mogli w stabilny sposób w niej funkcjonować, co wcale nie jest takie oczywiste, ani na poziomie pół-amatorskim, ani na poziomie gwiazd wypełniających stadiony - historia zna niejeden przypadek największych gwiazd trwoniących miliony i kończących w smutnych dokumentach Netfliksa.

Sława przemija, a kariera rzadko ma równą dynamikę. Warto o tym pamiętać planując więcej niż tydzień do przodu. Mickiemu na szczęście udało się zrehabilitować.

JAKIE TO PROSTE (?)

To takie proste! Właśnie zdobyłeś niezbędną wiedzę by budować podwaliny świadomego i przemyślanego kształtowania swojej kariery. Wystarczy:

  1. Zidentyfikować czynniki, które niezbędne są do osiągnięcia sukcesu.
  2. Być proaktywnym, brać sprawy w swoje ręce, życie jest za krótkie by czekać na menedżera (ale jednocześnie dostrzegać swoje ograniczenia).
  3. Zdefiniować swój sukces - dowiedzieć się, po co robisz to wszystko. 
  4. Zaplanować kroki do niego prowadzące.
  5. Zadbać by to, co robisz, było stabilne i zrównoważone - nie przeinwestować (pieniędzmi, energią, zdrowiem).

METODA MAŁYCH KROKÓW

Oczywiście łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Czasem ogrom przedsięwzięcia jakim jest zespół i budowanie kariery potrafi przytłoczyć na tyle, że nie wiemy w jakim kierunku iść dalej. I na to jest sposób: rób małe kroki. Zdobywaj nową wiedzę (internet stoi otworem! A zwłaszcza nasz własny blog , konferencja czy inkubator ) i stopniowo wprowadzaj ją w życie. Na szczyt nie uda się wskoczyć za jednym razem. Ale być może uda się tam wyjść schodek po schodku..

Zatem nawet jeśli jeszcze nie wiesz gdzie dokładnie zmierzasz, to wiesz już jak - po kolei, małymi krokami.

image
Dołącz do nas na Patronite! Wspólnie budujmy muzyczną przyszłość!
 

To top