Rejestracja utworu w ZAiKS może wydawać się skomplikowana, ale wcale takie nie jest. Poniżej instrukcja co należy zrobić, krok po kroku. Oczywiście, najpierw musimy mieć podpisaną umowę i założone konto w zaiks.online . Jeżeli te formalności mamy już sobą, możemy zacząć rejestrować nasze utwory.
1. Logujemy się w zaiks.online
2. Z menu umieszczonego po lewej stronie wybieramy REJESTRACJĘ UTWORÓW
3. Klikamy w przycisk "ZGŁOŚ UTWÓR +" znajdujący się w prawym, górnym rogu ekranu
4. Po przeczytaniu informacji przechodzimy dalej, klikając w przycisk "DALEJ" :)
5. Zaczynamy uzupełnianie informacji o utworze. W tej sekcji znajdują się:
Tytuł utworu
Jest to dość oczywiste, ale powinien się znaleźć tutaj ostateczny tytuł utworu. Nie próbowałem eksperymentować z "final.v3_próba z kanciapy", ale zdrowy rozsądek podpowiada, żeby tego nie robić. Jeżeli zgłosicie utwór pod innym tytułem ZAiKS nie będzie miał jak "sparować" tego utworu z Wami.
Odhaczając odpowiednie pole można jednak dodać:
- tytuł alternatywny
- tytuł obiegowy
- tytuł oryginalny
- polskojęzyczną wersję tytułu
- tytuł wersji obcojęzycznej
Są to jednak opcje dodatkowe, nie trzeba tego robić, aby przejść dalej.
Czas trwania utworu
Podawany oczywiście w minutach i sekundach.
Oryginał vs opracowanie
Tutaj należy zaznaczyć czy zgłaszamy utwór oryginalny (taki, który od początku do końca napisaliśmy sami), czy opracowanie.
Warstwy
Zaznaczamy czy zgłaszany utwór jest otworem instrumentalnym (rodzaj utworu zmieni się wtedy poniżej na "muzyczny"), piosenką składającą się z muzyki i tekstu (rodzaj: "słowno-muzyczny"), czy może samym tekstem (rodzaj "słowny").
Kategoria utworu
Po zaznaczeniu odpowiednich warstw, z rozwijalnej listy należy wybrać kategorię.
Po wypełnieniu wszystkich pól przechodzimy dalej. System nie puści nas dalej, jeżeli pominiemy którekolwiek z pól.
6. W następnym kroku określamy twórców zgłaszanego utworu. Pamiętajmy, że w przypadku utworów słowno-muzycznych oddzielnie podajemy autorów tekstu, a oddzielnie muzyki.
Wszystkie osoby możemy wyszukać po NAZWIE, czyli po prostu wpisując nazwisko, lub po numerze IPI. Każdy autor zarejestrowany w ZAiKS ma indywidualny numer identyfikacyjny. Jeżeli mamy w zespole Jana Kowalskiego lub Michała Wójcika to rozsądniejszą opcją jest poproszenie ich o sprawdzenie numeru IPI. W ten sposób upewnimy się, że nie przypiszemy autorstwa innej osobie o tym samym nazwisku.
7. Po przejściu do następnego kroku pokazuje się nam tabelka z procentowym udziałem w tantiemach należnych za zgłaszany utwór. Domyślnie połowa tantiemów przypada autorowi/om tekstu, a połowa autorowi/om muzyki, w równym podziale. Warto jednak pamiętać, że wartości te można zmieniać w dowolny sposób, na przykład jak na obrazku poniżej. Jedynym obowiązującym podziałem, którego należy się trzymać jest ten, który ustalicie wcześniej z wszystkimi zainteresowanymi osobami. Warto o tym porozmawiać wcześniej, zanim pojawią się jakieś pieniądze, ale to temat na zupełnie inny artykuł. Jeżeli wspólnie uznacie, że klaskanie w tym utworze jest kluczowe i to ono "robi numer", to podział 50% za tekst, 50% za muzykę traktujecie jedynie jako podpowiedź.
8. W kolejnym kroku deklarujemy:
- czy utwór jest współautorski (to znaczy taki, który został świadomie stworzony przez dwie i więcej osób), czy połączony (np. gdy oddzielnie powstał teks i muzyka, ale autorzy zdecydowali się połączyć oba utwory w jedną całość i wprowadzić na rynek utwór składający się z tych niezależnie powstałych części),
- język utworu (dotyczy naturalnie jedynie utworów słownych i słowno-muzycznych),
- wykonawcę: to szczególnie ważne w przypadku zgłaszania utworów, które wykonywane i dystrybuowane są przez ZESPÓŁ,
- numer ISRC (International Standard Recording Code) - to pole jest opcjonalne, ale warto to mieć uporządkowane od początku. W Polsce kody ISRC przyznaje ZPAV, a więcej informacji o całej procedurze znajdziecie
na ich stronie
;
- informację o tym, czy dany utwór zawiera sample lub cuty,
- wydawnictwo dla warstwy słownej (druk) - dotyczy przypadków, w których tekst utworu pojawił się w przestrzeni publicznej wcześniej, w druku.
9. To już ostatni krok i gotowe! Aby dokończyć zgłoszenie należy wgrać załączniki, czyli pliki tekstowe i/lub nutowe (tylko w PDF) oraz pliki audio (akceptowalne są różne formaty, z MP3 i WAVE na czele).
Po dodaniu załączników klikamy przycisk "Złóż w ZAiKS-ie" i gotowe, teraz pozostało Wam tylko czekać na powiadomienia o przelewach, czego sobie i Wam życzę:)
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.