Jak zarejestrować utwory w OZZ?

Miniaturka posta Jak zarejestrować utwory w OZZ?

Istotne jest zrozumienie różnicy między zapisywaniem się do stowarzyszenia a rejestrowaniem utworów. Aby otrzymać tantiemy za utwór, nie trzeba być członkiem organizacji. Jednak konieczna jest rejestracja utworu; bez rejestracji nie ma podstaw prawnych, aby OZZ wypłaciło Ci pieniądze.

Różnica jest subtelna, ale znacząca: zapisując się, stajesz się członkiem stowarzyszenia, co wiąże się z pewnymi przywilejami (np. wpływem na organizację), ale także obowiązkami (np. składka członkowska). Z kolei rejestracja utworów jest darmowa i stosunkowo prosta.

Kiedy warto rejestrować utwory?

Wbrew temu, co mogą sugerować przedstawiciele OZZ, nie zawsze warto rejestrować utwory na samym początku kariery, szczególnie jeśli Twoja muzyka nie jest grana w radiu, nie masz wydawcy i liczby na streamingach są niewielkie. Chociaż proces rejestracji nie jest zbyt skomplikowany, może odciągać od głównego celu – tworzenia muzyki.

Ponieważ raporty z emisji i koncertów i tak trafiają do OZZ, a pieniądze będą na Ciebie czekać przez kilka lat, możesz zdecydować się na późniejszą rejestrację, otrzymując w ten sposób skumulowane tantiemy wstecznie. Jednak jeśli wolisz utrzymywać wszystko w porządku od samego początku, śmiało możesz rejestrować wszystkie swoje utwory zaraz po debiucie.

Każde z OZZ oferuje platformę cyfrową – serwis, gdzie możesz przeglądać swoje dane, statystyki, wypłaty i oczywiście dodawać nowe utwory. Aby otrzymać dostęp do swojego konta na takich platformach musimy najpierw podpisać z OZZem umowę - dokument świadczący o tym, że powierzamy danej OZZ ochronę nad swoimi utworami. 

ZAiKS

O tym, jak nawiązać współpracę z ZAiKS pisaliśmy już tutaj dwa lata temu. Na szczęście ZAiKS też idzie z duchem czasu, nawiązanie z nimi współpracy jest teraz o wiele prostsze. Przy pierwszej rejestracji utworu w ZAiKS-ie nie trzeba już składać zapisu nutowego zwanego "fortepianówką". Była to rzecz, która skutecznie zniechęcała wiele osób, bardzo więc dobrze, że ZAiKS zdecydował się zrezygnować z tej dość archaicznej procedury.

W ZAiKS-ie można zarejestrować utwory, które wcześniej były rozpowszechnione: wykonane publicznie, utrwalone na nośniku audio, audio-video i wprowadzone do obrotu, nadawane w mediach, wyświetlane w kinach, umieszczone w internecie. Jeżeli więc wypuściliście utwór online - możecie go zarejestrować w ZAiKS. Rejestracja pierwszego utworu musi iść w parze z podpisaniem umowy o zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi. Pamiętajcie, że jedno nie działa bez drugiego. Nie możecie więc otrzymywać tantiem jeżeli nie zarejestrujecie utworu i nie podpiszecie umowy. O tym jak zarejestrować utwór w ZAiKS przeczytacie w następnym artykule. Umowa wraz z załącznikami, które należy podpisać, dostępna jest tutaj. Jeżeli występujesz pod pseudonimem artystycznym, należy dodatkowo dołączyć oświadczenie zgłoszenia pseudonimu.

SAWP i STOART

W przypadku obydwóch bliźniaczych organizacji wystarczy podpisać umowę. Można je znaleźć tutaj (SAWP) i tutaj (STOART).

ZPAV

 

Pamiętajcie, że wszystkie powyższe informacje pochodzą z oficjalnych stron internetowych powyższych OZZ z dnia 15.12.2023. Wszystkie te organizacje zmieniają się, warto więc śledzić i sprawdzać zmiany, oto linki:

ZAiKS
SAWP
STOART
ZPAV

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wszystkie artykuły z serii

  1. Kto zarabia na piosence?
  2. Jakie prawa ma autor, wykonawca i producent?
  3. Czym dokładnie jest OZZ?
  4. Co to są tantiemy i jak je odebrać?
  5. Ile mogę zarobić na tantiemach?
  6. Jak zarejestrować utwory w OZZ?
  7. Jak zarejestrować utwór w ZAiKS?
To top