Tak Brzmi Miasto: Ludzie. #podsumowanie konferencji muzycznej

Po raz ósmy miasto Kraków było gospodarzem największej konferencji branży muzycznej w Polsce. Po raz drugi było to wydarzenie, które jednocześnie odbywało się w innych miastach i poza granicami kraju, dzięki online'owej wersji spotkań. 13 i 14 listopada rozegrała się Tak Brzmi Miasto Konferencja pod hasłem LUDZIE, ludzki muzyczny networking bogaty w panele i warsztaty oraz znakomity program showcase'owy.

Konferencja odbyła się w Teatrze Nowym. W sobotę (13 listopada) uczestnicy mieli mogli posłuchać rozmów na temat tego, jaka jest przyszłość muzyki, czy muzyka jeszcze jest sztuką czy już produktem, czy można coś robić w branży muzycznej, nie będąc muzykiem oraz jakie wartości ma polska branża muzyczna. Niedzielne panele odpowiadały m.in. na pytania o działanie na lokalnej scenie muzycznej, można było również dowiedzieć się, jakie zagrożenia niesie ze sobą zawód artysty.

Oliwia Kopcik, Interia Muzyka "Tak Brzmi Miasto": Ludzie! Co tam się działo? [relacja]

Blisko czterdziestka ekspertów i ekspertek wzięła udział w 9 panelach, poprowadziła 8 warsztatów i 4 wykłady. Specjaliści i specjalistki głównie z Polski, ale też z: Wielkiej Brytanii, Czech, Węgier, Niemiec i Estonii. 

Aż 60 przedstawicieli_ek branży muzycznej wzięła czynny udział w konferencji, udzielając ponad 130 indywidualnych konsultacji! Skorzystali_ły z nich uczestnicy_czki konferencji: 122 osoby!

Z organizatork_ami i wolontariuszk_ami to blisko 250 osób zamieszanych w całą inicjatywę. 250 przedstawicieli_ek społeczności tworzącej nową branżę muzyczną. Branżę opartą na humanistycznych wartościach i ludzkich relacjach.

Siłą konferencji Tak Brzmi Miasto jest różnorodność podejmowanych tematów. Płeć w muzyce? Dyskryminacja i ciągłe nierówności? Patrząc na parytetową listę obecnych można odnieść wrażenie, że to temat nieaktualny, a jednak… Tym, co wyraźnie przebijało się podczas tegorocznej edycji, była także samoświadomość drogi (artystycznej), jaką się wybrało, i ciągła, konieczna praca nad nią. Odpowiedzialność, tożsamość, wiarygodność, wrażliwość (a nawet nadwrażliwość) i problemy piętrzące się w psychice młodych twórców. Z drugiej strony – szanse, pokonane wyzwania, współprace i korzyści, jak choćby te w ramach współdziałań z lokalnymi instytucjami. Budowanie przestrzeni szerzej, niż tylko wokół siebie i dla siebie, w oparciu o wcale nie wyszukane wartości, wydaje się jednym z wyzwań dla nowej branży.

Darek Baran, Muzobar.pl: Tak Brzmi Miasto: Ludzie. Podsumowanie

Tak Brzmi Miasto kolejny raz pokazało siłę społeczności. (...) dało się odczuć kreatywną atmosferę, która tam panowała. Kolejna edycja otworzyła głowę na nowe pomysły i na pewno dała sporo do myślenia. Wszystkim młodym muzykom gorąco polecamy to wydarzenie oraz projekt towarzyszący - Inkubator!

Katarzyna Grzmielewska, Muzykoholicy: Tak Brzmi Miasto – relacja z konferencji

Nieodłączną częścią konferencji Tak Brzmi Miasto jest jej odsłona muzyczna. Porcja showcase'ów, które w 2021 roku odbyły się w kultowych klubach na krakowskim Kazimierzu: w Alchemii, Bazie i HEVRE. Wystąpiło 14 zespołów, które organizatorzy wyselekcjonowali spośród artystów biorących udział w Inkubatorze, autorskim programie rozwojowym. To wokalistki, muzycy i składy, które świadczą o różnorodności, sile i talencie młodej sceny muzycznej związanej z TBM. Line-up uzupełnili artyści reprezentujący krakowską szkołę Piano Lab, wschodzące osobowości polskiej elektroniki. 

Misją Tak Brzmi Miasto jest edukacja i profesjonalizacja młodej branży muzycznej w duchu networkingu. Konferencja spełnia tutaj bardzo ważną rolę. To wydarzenie, które stanowi kumulację szeregu inicjatyw Tak Brzmi Miasto na czele z Inkubatorem. Program rozwoju muzyków i menedżerów trwa kilka miesięcy, kończy się przed konferencją, a po jej zakończeniu trwają przygotowania do kolejnej edycji. Przedsięwzięcie Tak Brzmi Miasto stanowi też część europejskiej sieci partnerskiej HEMI Music Hub, która wspiera organizację i rozwój wydarzenia. TBM reprezentuje Polskę i Kraków w klastrze, do którego należy 10 organizacji z 9 krajów Europy Środkowej i Południowej.

 

To top