Konkurs na Indywidualność Jazzową
https://takbrzmimiasto.pl/wp-content/uploads/2021/04/JnO-2021-konkurs-na-Indywidualnosc-grafika-pozioma-dla-mediow-ext3.jpg-thumbnail

Strefa Kultury Wrocław oraz Międzynarodowa Fundacja „Jazz nad Odrą” ponownie zapraszają do udziału w jednym z najbardziej prestiżowych i najstarszych konkursów jazzowych w Polsce.

Konkurs na Indywidualność Jazzową jest nieodłączną częścią Jazzu nad Odrą i odbywa się od 1964 roku, czyli pierwszej edycji festiwalu. Wśród jego laureatów znajdziemy takie nazwiska jak: Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Seifert, Henryk Miśkiewicz, Jarosław Śmietana czy Krzysztof Ścierański. Obecnie z wygraną w konkursie łączy się nie tylko nobilitacja i zainteresowanie środowiska jazzowego, ale także spora nagroda finansowa – 25 tys. złotych ufundowane przez Prezydenta Wrocławia. Poza tzw. nagrodami tytularnymi jury często dysponuje także nagrodami specjalnymi – podczas 56. edycji festiwalu Jazz nad Odrą było ich wyjątkowo dużo. Tadeusz Mieczkowski, wybitny reżyser dźwięku ufundował nagranie płyty, taką samą nagrodę przyznał Leszek Możdżer, a Polskie Stowarzyszenie Jazzowe zaproponowało koncert w klubie Akwarium w Warszawie.

Fot. Sławek Przerwa

Udział w konkursie jest możliwy po spełnieniu kilku warunków – m.in. nie można mieć więcej niż 35 lat ani być laureatem Grand Prix w latach poprzednich. Przede wszystkim jednak należy przedstawić maksymalnie 30-minutowy materiał muzyczny, w tym wybraną interpretację znanego standardu jazzowego. Pierwszej oceny dokonuje komisja kwalifikacyjna, która wskazuje finalistów. Następnie – już w trakcie festiwalu – 6 lub 8 najciekawszych zespołów i solistów prezentuje swoje możliwości przed jury złożonym z cenionych muzyków, producentów i dziennikarzy. W tym roku nabór do pierwszego etapu konkursu kończy się 15 czerwca, a finałowe występy zaplanowano w terminie 17-18 września. Szczegółowe wytyczne dotyczące udziału oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie: www.jazznadodra.pl.

Fot. Sławek Przerwa

Nową tradycją konkursu na Indywidualność Jazzową jest współpraca zdobywcy Grand Prix z dyrektorem artystycznym festiwalu przy kolejnej edycji. W 2020 roku tytuł ten otrzymał zespół Marcin Pater Trio w składzie: Marcin Pater (wibrafon), Mateusz Szewczyk (kontrabas/bas), Adam Wajdzik (perkusja). Ich twórczość łączy szeroko pojmowaną muzykę jazzową z elementami rocka. Wibrafon jako instrument przewodni nadaje oryginalności i świeżości w brzmieniu grupy, a ich muzyka to przede wszystkim autorskie utwory lidera zespołu, pełne emocji i bezgranicznej energii. We wrześniu zobaczymy ich na scenie ponownie i to w towarzystwie Leszka Możdżera.

57. edycja Jazzu nad Odrą odbędzie się w dniach 15-19 września we Wrocławiu.

To top