Umowa pomiędzy członkami zespołu muzycznego jest podstawowym narzędziem organizacji działalności grup muzycznych. Często popełnianym błędem jest przekonanie, że o zawarciu umowy powinniśmy myśleć jedynie wtedy, gdy pojawiają się konflikty w zespole muzycznym. Zasady współpracy najlepiej ustalać krótko po powstaniu zespołu.
Umowa pomiędzy członkami zespołu muzycznego – czym jest?
Umowa pomiędzy członkami zespołu muzycznego reguluje zasady funkcjonowania grupy muzycznej. W największym uproszczeniu – wyznacza ona role poszczególnych osób w zespole. Z umowy pomiędzy członkami zespołu muzycznego powinno wynikać, czego mają prawo od siebie oczekiwać osoby występujące w danej grupie muzycznej. Najbardziej profesjonalnym sposobem na zawarcie takiej umowy jest spisanie jej w formie dokumentu.
Czemu służy umowa pomiędzy członkami zespołu muzycznego?
Wbrew częstemu mniemaniu, umowy przydają się nie tylko w sytuacji konfliktu w zespole muzycznym. Ułatwienie rozstrzygania sporów jest oczywiście bardzo ważną funkcją umowy. Warto jednak uświadomić sobie, że dobrze skonstruowana umowa pomiędzy członkami zespołu muzycznego ma w pierwszej kolejności usprawniać funkcjonowanie zespołu i zapobiegać konfliktom w zespole muzycznym.
Sprawą podstawową jest stworzenie formalnych podstaw funkcjonowania zespołu. Gdy tylko pojawiają się pierwsze przychody (np. wynagrodzenia koncertowe) pojawia się... czytaj dalej na stronie Musicodex .
Udostępniamy Ci wiedzę z zakresu prawa autorskiego i prawa w muzyce dzięki współpracy z Musicodex.
Dawkę wiedzy prawniczej dla muzyków znajdziesz także na ich YouTube'owym kanale Musicodex prawnicy od muzyki !