FAQ

Czym jest Tak Brzmi Miasto?

Tak Brzmi Miasto to marka dla kilku projektów sieciująco-edukacyjnych skierowanych do artystów, muzyków, menedżerów i innych działaczy branży muzycznej.

Obecne projekty Tak Brzmi Miasto to:

  • Tak Brzmi Miasto Konferencja
  • Tak Brzmi Miasto Inkubator
  • Hub for Exchange of Music Innovation
  • Baltic Aid 2.0
  • Patronite i akcje dla naszych Patronów i Patronek
  • Działalność cyfrowa czyli: Blog + Newsletter, YT + Podcasty, WWW wraz ze Strefą Uczestnika i Sklepem

Wszystkie projekty łączy jeden cel: profesjonalizacja i wzmacnianie polskiej branży muzycznej.

Kto za tym stoi?

Tak Brzmi Miasto to marka fundacji Krakowska Scena Muzyczna – stąd, z Krakowa, zaczynaliśmy, choć dziś działamy w całej Polsce, a nawet za granicą. Początki fundacji sięgają roku 2011, ale pierwsza impreza pod szyldem TBM odbyła się w 2014r. Ale to historia na zupełnie inną okazję.

Dziś, przy TBM pracuje regularnie trzy osoby:

  • Michał Wójcik – prezes fundacji, CEO, prywatnie lider zespołu Cinemon.
  • Tomek Bysiewicz – członek zarządu fundacji, prywatnie basista zespołów Cinemon i Empty Ashtray
  • Władek Foltyński – odpowiedzialny za PR/media

Współpracujemy też z różnymi partnerami, z których głównym jest CK Dworek Białoprądnicki w Krakowie (przy projekcie TBM Inkubator).

Skąd macie na to pieniądze?

Jeśli chodzi o finansowanie – w większości projektów pomaga nam Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i sportu, miasto Kraków oraz inne miasta partnerskie (dotychczas Gdynia, Gdańsk, Wrocław, Łódź, Katowice, Poznań, Toruń).

Wielokrotnie uzyskaliśmy wsparcie od ZAiKS, Stoart, ZPAV.

Czasem wspomagają nas sponsorzy. Co roku, dzięki współpracy z fundacją Plateaux, wspieracie nas też Waszym 1%.

Mamy też swój profil na Patronite.pl – zachęcamy do dołączenia!

Po co to robicie?

Naszą misją jest budowanie “nowej branży muzycznej” – opracowywanie oraz promowanie standardów współpracy opartych na transparentności, uczciwości, zaufaniu i poczuciu wspólnego celu.

Realizujemy ją poprzez edukację, integrację i sieciowanie społeczności muzycznej.

Samymi będąc muzykami lub osobami działającymi w branży muzycznej robimy to, czego sami potrzebujemy – staramy się budować lepszą rzeczywistość wokół nas. To działa!

O co chodzi z Tak Brzmi Miasto Konferencja?

Tak Brzmi Miasto Konferencja to festiwal showcase’owy o największym programie konferencyjnym w Polsce (a obecnie… jedyny). To historycznie pierwszy z projektów pod tą marką. Organizujemy go od 2014 r.

Co to takiego? To spotkanie dla muzyków, menedżerów, przedstawicieli branży muzycznej – po to by się poznać, by dyskutować na ważne tematy, by wymieniać się informacjami, by edukować się.

Również po to, by posłuchać najświeższych i najciekawszych zespołów, z których wiele za chwile będzie rozchwytywanych na wydarzeniach na całym świecie (serio: Hańba!, Patrick the Pan, duet Sarapata, Cheap Tobbaco, Lor, i wiele innych).

Co roku w listopadzie przedstawiamy około 10 zespołów oraz dyskutujemy w trakcie około 30 paneli, warsztatów, wykładów.

Jak mogę wziąć udział w konferencji?

Konferencja jest wydarzeniem ogólnodostępnym, niewymagającym rekrutacji – wystarczy w odpowiednim momencie nabyć bilet. Przy czym odpowiedni moment to słowo klucz – miejsca w których odbywa się konferencja są zazwyczaj kameralne, a zdarzają się nam sold-outy 🙂

Czy mogę zostać prelegentem na konferencji?

Prelegentami na TBM są specjaliści z branży muzycznej z całego świata (na chwilę obecną gościliśmy osoby z 27 krajów). Niektórzy z nich pracują ze światową czołówką (Elton John, Marillion, Machine Head, Pino Palladino), inni to przedstawiciele sceny niezależnej, często z zupełnie nieznanych projektów.

Świadomie doprowadzamy do spotkania tych dwóch światów, by mieć możliwie szeroki obraz rzeczywistości, ale też żeby podkreślać wzajemną gotowość pomocy i otwartość.

Jeśli uważasz, że masz doświadczenie, które może być cenne dla Twoich braci i sióstr branży muzycznej – śmiało, pisz do nas! Weź też pod uwagę to, że program zamykamy zazwyczaj we wrześniu.

Czym jest Tak Brzmi Miasto Inkubator?

TBM Inkubator to obecnie największa rzecz, przy której działamy, a przy okazji największy tego typu program w Polsce i we wschodnio-centralnej Europie.

To kilkumiesięczny program wsparcia i edukacji biznesowej dla muzyków i menedżerów odbywający się w kilku miastach w Polsce (dotychczas Kraków, Katowice, Łódź, Wrocław, Poznań, Toruń, Rzeszów, Lublin, Gdynia, Gdańsk). Odbyły się jego trzy edycje, a czwarta odbędzie się w 2022 roku.

Projekt organizowany jest we współpracy z Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki – formalnym organizatorem.

Więcej informacji o tym jakie aktywności wchodzą w skład Inkubatora przeczytasz na odpowiedniej podstronie.

Jak mogę dostać się na Inkubator?

Rekrutacja do programu zwyczajowo odbywa się początkiem roku. Na około 400-500 chętnych wybieramy (aż!) ~120 osób. Obserwuj nasze kanały informacyjne w okolicach lutego-marca.

Dzięki wsparciu finansowemu MKDNiS, miasta Krakowa i miast partnerskich udział w programie jest bezpłatny.

Jak mogę zagrać na festiwalach partnerskich?

Jak wiesz, Inkubator oprócz działalności edukacyjnej i sieciującej, pomaga też zagrać na festiwalach partnerskich, takich jak np. Spring Break, Edison Festival, Colours of Ostrava, Festival v Ulicech, Ciesz Fanów, Nouvelle Prague, Live at Heart.

Sytuacja skomplikowała się wraz z nadejściem pandemii – wyjazdy na festiwale siłą rzeczy zostały ograniczone.

Planujemy jednak powrócić do tej działalności w nieco innej formie.

Czy możecie zorganizować warsztat z…?

Bardzo chętnie! Jeśli jest to temat, który zainteresuje grupę osób na Tak Brzmi Miasto Społeczność i będzie to wykonalne, to chętnie zajmiemy się organizacją takiego wydarzenia.

Jeśli masz prowadzącego lub temat, który chciałbyś/-ałabyś nam podrzucić – śmiało!

Gdzie mogę nauczyć się branży muzycznej?

Mało jest szkół, które uczą “życia w branży”. Jest wiele informacji porozrzucanych po sieci, wiele informacji przekazywanych jest też drogą “ustną” – w rozmowach kuluarowych.

“Nauczenie się” branży jest więc bardzo ciężkie. Pracujemy nad tym, żeby to zmienić – każdy z naszych projektów niesie jakąś formę edukacji. Obecnie, najbardziej kompletnym z nich (i najdłuższym) jest Tak Brzmi Miasto Inkubator.

Jednak zachęcamy też do sprawdzenia Konferencji, YT czy bloga – wszędzie tam znajdziesz ogromne ilości wiedzy.

W Strefie Uczestnika / Sklepie oferujemy też konsultacje z ekspertami z branży muzycznej, możesz więc zapytać osobiście.

Czy możecie udzielić mi porady/konsultacji?

Możemy! Do dyspozycji są konsultacje na www.takbrzmimiasto.pl/sklep ze specjalistami w swoich dziedzinach.

A jeśli chcesz po prostu pogadać – odbieramy też telefony!

Jak mogę Was wesprzeć?

Jest wiele możliwości!
a) Patronite – mamy swoje konto na Patronite, gdzie w najprostszy sposób można wesprzeć nas finansowo
b) Jako fundacja, możemy przyjmować darowizny!
c) Jako fundacja, przyjmujemy też 1% z podatku (dzięki współpracy z fundacją Plateaux, cel szczegółowy: Tak Brzmi Miasto).
d) możesz też po prostu wziąć udział w wydarzeniach, które organizujemy!
e) lub w wydarzeniach artystów ze społeczności Tak Brzmi Miasto!
f) jeśli masz firmę i interesuje Cię współpraca sponsorska, pisz śmiało!

Czym jest społeczność Tak Brzmi Miasto?

Społeczność Tak Brzmi Miasto to grupa osób, które były uczestnikami wydarzeń spod tego szyldu, ale po zakończeniu wydarzenia nie rozeszły się do domu, a zostały i nadal utrzymują kontakty (mniej lub bardziej intensywnie) lub po prostu osoby, które chcą nas – i siebie nawzajem – wspierać na odległość.

Gromadzimy się obecnie na grupie facebookowej pod taką właśnie nazwą.

To top