OPIS PROJEKTU
“Wzrost Innowacji, Rozwoju i Cyfryzacji w kształceniu profesjonalistów branży Muzycznej” to projekt realizowany w europejskim programie Erasmus+. Jego liderem jest Związek Zawodowy Muzyków RP, a partnerami polska inicjatywa sieciująca i edukacyjna Tak Brzmi Miasto oraz estońska szkoła muzyki i baletu MUBA.
Potrzebą stojącą za zainicjowaniem działania była chęć stworzenia uniwersalnie dostępnych, nowoczesnych i aktualnych ram, formatów i treści edukacyjnych dostarczających podstaw biznesowych niezbędnych w działaniach rynkowych przyszłych i obecnych profesjonalistów branży muzycznej.
Działania w projekcie skierowane są z jednej strony do firm, instytucji czy organizacji zainteresowanych edukacją i kształceniem profesjonalistów, by korzystając z rezultatów projektu mogły ulepszać istniejące lub rozpoczynać nowe działania edukacyjne spełniające najnowsze wymogi rynkowe. Z drugiej strony – co pozostaje główną motywacją organizatorów i partnerów – odbiorcami są też sami profesjonaliści (przyszli oraz obecni), którzy w bezpośredni sposób skorzystają z działań organizatora i partnerów.
Projekt obejmuje szereg działań na różnych warstwach, które składają się tytułowy wzrost innowacji, rozwoju i cyfryzacji:
1. THINK-TANK
Nadrzędnym działaniem jest think-tank. Jest to grupa projektowa, w skład której wchodzą specjaliści branży muzycznej - wieloletni praktycy z różnych dziedzin (muzyka rozrywkowa, jazz/world music, muzyka klasyczna, edukacja), będący zarówno reprezentantami organizatora i partnerów oraz zaproszeni goście.
Celem think-tanku jest dyskusja oraz w efekcie przygotowanie treści działań edukacyjnych z kolejnych etapów projektu. Punktami wyjścia do dyskusji jest analiza potrzeb edukacyjnych oraz związanych z aspektem społecznościowym (nawiązywanie kontaktów, współpraca w grupie).
To w oparciu o te potrzeby, think-tankowi przypada również zadanie skonstruowania programu merytorycznego eksperymentalnych działań edukacyjnych.
Spotkania Think-tanku odbyły się we wrześniu 2023 r., niemniej jednak pozostaje on w nieformalnym kontakcie przez cały czas trwania projektu.
2. PROGRAM EDUKACYJNY
Punkt drugi projektu to wdrożenie obmyślonego przez Think-tank programu edukacyjnego.
Weźmie w nim udział 30 uczestników i uczestniczek - 15 z Polski, 15 z Estonii. Prowadzony będzie przez Kuratorów - specjalistów i specjalistki branży muzycznej wybranych przez Think-tank.
W skład programu edukacyjnego wchodzi 8 spotkań wykładowych z Kuratorami oraz 8 spotkań społecznościowych - grupowych warsztatów uzupełniających część wykładową. Dodatkowo, Uczestnicy i uczestniczki będą mogli liczyć na indywidualne konsultacje z dwójką Kuratorów.
Program jest eksperymentalny tj. wnioski z niego płynące wykorzystane będą do jego ulepszenia (również w trakcie trwania programu). Jest on również okazją do dyskusji, wymiany informacji i uzupełniania zawartości merytorycznej, zwłaszcza w tych obszarach, które dotyczą nowych technologii i AI, gdzie brak jeszcze ustrukturyzowanej wiedzy.
Program edukacyjny będzie trwał w miesiącach październik 2023 - styczeń 2024.
WIĘCEJ O PROGRAMIE EDUKACYJNYM
3. TOOLBOKSY
Kolejnym etapem prac są tzw. toolboksy - są to cyfrowe "narzędziowniki" zawierające opracowania podstawowych zagadnień, które przewijają się w przez program edukacyjny. Ich zawartość to plik wideo + dodatkowe materiały w postaci plików, odnośników, przykładów, itp.
W ramach projektu dostarczone zostaną cztery takie pakiety, dostępne dla Uczestników programu edukacyjnego.
ZOBACZ TOOLBOXY
4. HANDBOOK I PREZENTACJA
Handbook to swoisty podręcznik, który powstanie na kanwie pracy nad projektem. Zawierać będzie on raport z wykonania projektu, opis przyczyn, potrzeb oraz motywacji organizatora i partnerów, wnioski, uwagi i zapiski będące wynikiem pracy Think-tanku i wynikiem obserwacji działań z punktów 2 i 3.
Założeniem jest by tak stworzony podręcznik, służył za "instrukcję" wdrażania podobnych projektów edukacyjnych lub też materiał do przyszłej rozbudowy.
Handbook zostanie zaprezentowany na konferencjach muzycznych w 2024 r. oraz będzie dostępny do bezpłatnego pobrania dla zainteresowanych.
HANDBOOK
SKŁAD THINK-TANKU
Osoby wchodzące w skład Think-tanku opisanego w punkcie pierwszym.
Prowadzi serię o zdrowiu psychicznym "Gry z nauką i sztuką", prowadziła program radiowy i kilka programów telewizyjnych. Ukończyła Państwowe Konserwatorium w Tallinie z dyplomem pianistki i uzyskała tytuł magistra jako pianistka. Pracowała jako koncertmistrz w Estońskiej Operze Narodowej i na wydziale skrzypiec w Konserwatorium w Tallinie. W Tallinn Philharmonic Society pracowała jako producentka i rzeczniczka prasowa. Jej koncerty i serie występów są interesujące ze względu na syntezę różnych dziedzin sztuki.
W 2018 roku rozpoczęła pracę w Eesti Kontsert z popularną i ambitną serią psychologii i muzyki "Gry z podświadomością". Od jesieni 2022 r. będzie prowadzić serię tematyczną poświęconą zdrowiu psychicznemu (wystawy, warsztaty koncertowe, interaktywne występy, rozmowy), która odbędzie się w 7 miastach Estonii. Jej projekt teatru muzycznego został nominowany do nagrody Fedora (2018) jako najlepszy pomysł na nowe opery i balety w Europie.
Ryszard Wojciul - musician, musicologist, journalist, cultural manager, social activist. Vice-chairman of the Polish Musicians' Trade Union. Graduate of the University of Warsaw. In the 1980s he was a saxophonist and keyboardist in many rock bands (including Róże Europy, Sztywny Pal Azji). For more than a dozen years he was involved in commercial radio, both on the management and journalistic side (including as a journalist and then Music and Program Director of the legendary rock radio station Radio WAWA. As General Director and Member of the Management Boards of the companies forming Agora Radio Group, he was responsible, among other things, for creating the new formula of Radio Tok FM). Since 2004 he has been running ARTOBUS, within which he is involved in music production, management of music projects, and PR activities. From 2013 to 2017 he was Vice President of For Tune Publishing House, specializing in publishing ambitious jazz, ethnic and classical music. In 4 years, he was responsible for launching more than 130 new titles. Leader of The Intuition Orchestras and the Ryszard Wojciul United Orchestras. He has toured and recorded with many artists from the rock, jazz and world music scene. He is an active music journalist. He has conducted several hundred radio interviews in his professional career. He is the originator and author of record collections - “Giants of Jazz” and “Polish Singles”.
SFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW UE. WYRAŻONE POGLĄDY I OPINIE SĄ JEDYNIE OPINIAMI AUTORA LUB AUTORÓW I NIEKONIECZNIE ODZWIERCIEDLAJĄ POGLĄDY I OPINIE UNII EUROPEJSKIEJ LUB EUROPEJSKIEJ AGENCJI WYKONAWCZEJ DS. EDUKACJI I KULTURY (EACEA). UNIA EUROPEJSKA ANI EACEA NIE PONOSZĄ ZA NIE ODPOWIEDZIALNOŚCI.