close

Jak legalnie samplować? [PRAWO MUZYKA]

Jacek Miłaszewski
09-23-2021

Muzyka oraz sposoby jej tworzenia nieustannie ewoluują, a jednym z przejawów tego procesu jest sampling. Czy samplowanie jest legalne? Jak legalnie samplować? Te i inne pytania są często stawiane przez muzyków.

Co to jest sampel w muzyce?

Sampling, w dosłownym tłumaczeniu oznacza “próbkowanie”. Polega na pobraniu fragmentu utworu muzycznego i umieszczeniu go w swoim utworze. Ten fragment to właśnie sampel w muzyce. Zazwyczaj poddaje się go pewnym modyfikacjom – dostosowuje się metrum, dodaje pożądane filtry i efekty dźwiękowe. Sample w muzyce zdarzają się bardzo często – opiera się na nich hip-hop, rap i inne gatunki. W utworze może pojawić się sporadycznie bądź być nieustannie powielany – zależnie od inwencji twórczej samplującego. Może też mieć różną długość, obejmującą pojedynczy dźwięk lub całe frazy czy motywy. Poniżej bardzo czytelny przykład sampli, wykorzystywanych przez znanego polskiego wykonawcę hip-hopowego – O.S.T.R.

czytaj dalej na stronie Musicodex .

 

Udostępniamy Ci wiedzę z zakresu prawa autorskiego i prawa w muzyce dzięki współpracy z Musicodex.

Dawkę wiedzy prawniczej dla muzyków znajdziesz także na ich YouTube’owym kanale Musicodex prawnicy od muzyki !

Jacek Miłaszewski
Musicodex
Marcin Barański i Jacek Miłaszewski tworzą wspólnie Musicodex. Są prawnikami specjalizującymi się w prawie muzyki i prawie autorskim. Współpracują z artystami, producentami, organizatorami koncertów i menedżerami, świadcząc kompleksowe usługi z zakresu doradztwa, obsługi prawnej oraz szkoleń dla przedstawicieli branży muzycznej. Prawo muzyki i prawo autorskie to ich pasja.
OSTATNIE WPISY:
INNE Z TEJ KATEGORII: