close

Plony – debiutancka płyta Magdy Kuraś

Adrianna Kucmierz
08-31-2021

Choć płyta ukazała się w grudniu 2020 roku, dziś słuchamy jej jak powiewu świeżości w sierpniowym skwarze.

Album utrzymany jest w jazzowo-folkowej stylistyce, poprzetykany improwizacją i białymi zaśpiewami. Można w nim doszukać się inspiracji polską piosenką artystyczną i etno jazzem, jednocześnie chwytliwe melodie i forma utworów nawiązują do muzyki popowej. 

Magda jest autorką tekstów i muzyki, na swojej płycie zaprosiła do współkomponowania Patryka Czyżewskiego oraz Dominika Kisiela (który jest autorem muzyki do utworu „ponadfrunę” i gościnnie gra na fortepianie). 

Jak pisze wokalistka: „Album to siedem autorskich utworów będących tytułowymi PLONAMI doświadczeń, plonami czasu i plonami zdarzeń, które wywarły na mnie mocny wpływ”. 

Słuchając utworów Magdy można wyraźnie odczuć przestrzeń, siłę improwizacji i muzyczną wolność, a także zamiłowanie do minimalizmu. Wokalom (oprócz Magdy na płycie śpiewa także Małgorzata Oleszczuk i Maciej Świniarski) towarzyszą Patryk Czyżewski (fortepian), Michał Kowalczyk (kontrabas) i Robert Kutrzepa (perkusja). 

Warto wsłuchać się w teksty, które poprzez wrażliwość, metafory oraz nawiązania do ludowych baśni przywodzą na myśl poezję Bolesława Leśmiana, będąc jednocześnie opowieścią o przeżyciach młodej, współczesnej dziewczyny.

Niektóre piosenki, takie jak ogród wpadają błyskawicznie w ucho, zachęcają do powtarzania refrenu, aby po chwili jazzowym akcentem znów obudzić czujność słuchacza. 

Bazie zaczarowały mnie najbardziej swoją prostotą, pięknem słów i odległymi, przestrzennymi wokalami, a wejście duetu przyjemnie zaskakuje i pozwala wejść w kołyszący świat emocji. 

Plony są propozycją dla słuchaczy zarówno delektujących się jazzem, jak i dla tych, którzy cenią słowo i czystą, łagodną barwę głosu z pogranicza piosenki artystycznej i etnicznej. 

Polecam tym, którzy pragną spędzić letni czy jesiennym wieczór przy garści nastrojowych dźwięków.

 

Adrianna Kucmierz
Społeczność TBM
Adrianna Kućmierz - wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Także aktorka i lektorka. Pisze piosenki, śpiewa, gra w teatrze i TV. Kocha naturę i ceni każdą chwilę spędzoną na łonie przyrody. Podróżuje kiedy się da, a kiedy nie - celebruje relacje z ludźmi lub samotnością. Absolwentka Tak Brzmi Miasto Inkubator 2020.
OSTATNIE WPISY:
INNE Z TEJ KATEGORII: