close

Prawa autorskie do nagrania – komu przysługują? [PRAWO MUZYKA]

Jacek Miłaszewski
09-16-2021

Nagrywam ze swoim zespołem piosenkę w studiu. Czy będziemy mieli prawa autorskie do nagrania? Czy musimy zawrzeć umowę z właścicielem studia, żeby wykupić mastera?

Na prawa do nagrania muzycznego składają się 3 warstwy: autorska, wykonawcza i producencka. Błędem jest ograniczanie się do myślenia tylko o prawach autorskich do nagrania. Jest ono chronione równolegle: 1) prawami autorskimi, 2) prawami do artystycznych wykonań (prawami wykonawczymi) i 3) prawami do fonogramu (prawami producenckimi). Te dwie ostatnie grupy praw to tzw. prawa pokrewne. Na prawa pokrewne często nie zwraca się większej uwagi, tymczasem w świecie muzyki są one nie mniej ważne niż prawa autorskie.

Prawa autorskie chronią utwory – kompozycję i tekst piosenki. Przysługują one tym osobom, czytaj dalej na stronie Musicodex .

 

Udostępniamy Ci wiedzę z zakresu prawa autorskiego i prawa w muzyce dzięki współpracy z Musicodex.

Dawkę wiedzy prawniczej dla muzyków znajdziesz także na ich YouTube’owym kanale Musicodex prawnicy od muzyki !

Jacek Miłaszewski
Musicodex
Marcin Barański i Jacek Miłaszewski tworzą wspólnie Musicodex. Są prawnikami specjalizującymi się w prawie muzyki i prawie autorskim. Współpracują z artystami, producentami, organizatorami koncertów i menedżerami, świadcząc kompleksowe usługi z zakresu doradztwa, obsługi prawnej oraz szkoleń dla przedstawicieli branży muzycznej. Prawo muzyki i prawo autorskie to ich pasja.
OSTATNIE WPISY:
INNE Z TEJ KATEGORII: