close

Umowa dystrybucyjna. Co warto wiedzieć? [PRAWO MUZYKA]

Jacek Miłaszewski
10-07-2021

Dystrybucja utworów muzycznych to zwieńczenie szeroko rozumianego procesu produkcji albumu muzycznego. Podobnie jak pozostałe etapy tego procesu, opiera się ona na postanowieniach odpowiedniego porozumienia. Co zawiera umowa dystrybucyjna?

Na początku należy odpowiedzieć na pytanie czym jest umowa dystrybucyjna. Jest porozumieniem zawieranym między wydawcą a muzykiem, na mocy którego wydawca zobowiązuje się, zgodnie z nazwą umowy, do dystrybucjidostarczonego materiału muzycznego. Dystrybucja to innymi słowy sprzedaż, zapewnienie dostępności materiału muzycznego słuchaczom. Możemy wyróżnić dwa rodzaje dystrybucji:

  • dystrybucja fizyczna – czyli sprzedaż albumów w postaci materialnej – na płytach CD bądź płytach winylowych
  • dystrybucja cyfrowa – polega na udostępnianiu muzyki w serwisach streamingowych lub sprzedaży plików do pobrania

Umowa dystrybucyjna opiera się na jednym z trzech modeli współpracy wydawcy z muzykiem – na modelu dystrybucyjnym. Obok niego wyróżniamy jeszcze model wydawniczy i tzw. model 360°.

czytaj dalej na stronie Musicodex .

 

Udostępniamy Ci wiedzę z zakresu prawa autorskiego i prawa w muzyce dzięki współpracy z Musicodex.

Dawkę wiedzy prawniczej dla muzyków znajdziesz także na ich YouTube’owym kanale Musicodex prawnicy od muzyki !

Jacek Miłaszewski
Musicodex
Marcin Barański i Jacek Miłaszewski tworzą wspólnie Musicodex. Są prawnikami specjalizującymi się w prawie muzyki i prawie autorskim. Współpracują z artystami, producentami, organizatorami koncertów i menedżerami, świadcząc kompleksowe usługi z zakresu doradztwa, obsługi prawnej oraz szkoleń dla przedstawicieli branży muzycznej. Prawo muzyki i prawo autorskie to ich pasja.
OSTATNIE WPISY:
INNE Z TEJ KATEGORII: