• polski
close

Nowy album grupy B6: Smugi [#premiera #recenzja]

Adrianna Kucmierz
11-18-2021

Doczekaliśmy się nareszcie długogrającego albumu zespołu B6. Nasi Inkubatorowicze w pandemicznym 2020 roku dobrze zagospodarowali czas, kiedy nie dane im było koncertować. Świetnie też wykorzystali wiedzę zdobytą na TBM, aby zaprezentować w pełni swoją energię i styl!
Jest popowo, miejscami rockowo i z pazurem, czasem elektronicznie, a także minimalistycznie i łagodnie.

Jak pisze zespół: „Smugi to ślady, jakie pozostawia po sobie człowiek. To wybory, emocje i przeżycia, które budują naszą drogę. Jest to sentymentalna podróż muzyczna łącząca eklektyczne rozwiązania budujące szlachetny pop-rockowy styl, romansujący z innymi gatunkami. Gitarowe brzmienia, futurystyczne synthy, głęboka, piaskowa barwa wokalu to pigułka B6”.

To, co lubię w B6 szczególnie, to niebanalne teksty, które są zrozumiałe, bliskie człowiekowi i łatwe w odbiorze dla słuchacza popu, a jednak słuchając ich raz po raz, wciąż odkrywa się nowe znaczenia!

Głos Martyny, kobiecy, satynowy, czasem kojący i leniwie głaszczący dźwięki, a czasem silny i energetyzujący, zdecydowanie sprawia, że utwory B6 rozpoznawalne są po kilku pierwszych taktach i zapadają w pamięć.

Płytę otwiera utwór Cisza, który, poprzez kilka sekund charakterystycznych trzasków, przywołuje na myśl zdartą płytę winylową – chętnie posłuchałabym tego albumu na takim fizycznym nośniku!

Nie tylko ten numer rozpoczynają dźwięki wprowadzające w nastrój utworu. W kolejnych kompozycjach pojawiają się odgłosy burzy, zakłócenia fal radiowych czy mechaniczne, rytmiczne uderzenia. 

Zaraz wracam jest według mnie esencją albumu, ale uwaga: raz posłuchane nie wychodzi z głowy!

Kolejne utwory nieco przyciemniają nastrój i skupiają uwagę na słowach.

Utwór Błękit i piach zadaje pytania, Szkła sieją wątpliwości, a Tysiące wybudzają z zamyślenia, aby znów zrobić miejsce dla utworu, który użyczył płycie tytułu. Nie miałabym nic przeciwko, aby ten utwór na żywo trwał dziesięć minut – tak wspaniale kołysze, otula i niemal medytacyjnie wciąga.

Ciekawy jest także teledysk do jednego z utworów, Moje ciało. Każdemu życzę tak radosnego i pełnego wolności stosunku do ciała, jaki Martyna prezentuje w tym obrazie. 

Znalazło się także coś dla miłośników delikatnych i minimalistycznych kompozycji. Zastygłam (ostatnia pozycja) jest zaproszeniem słuchacza do świata wyobraźni i wrażliwości wokalistki, która podzieliła się intymnym zwierzeniem, zamyśleniem doznanym być może podczas refleksyjnych dni 2020 roku… 

Płyta B6 nie tylko daje zastrzyk muzycznych witamin, ale zgrabnie rozprawia się z dzisiejszymi problemami w relacjach ze światem, samym sobą i drugą osobą. Puszcza do słuchacza oko, daje nadzieję, pozwala się zamyślić i zasłuchać. Jest kolorowo, ale zupełnie w sam raz! Doskonała propozycja na jesień.

Album dostępny jest w wersji cyfrowej na wszelkich platformach streamingowych, ukazał się 8.11.

Singiel Moje ciało na YT
Facebook B6
Instagram B6

Adrianna Kucmierz
Społeczność TBM
Adrianna Kućmierz - wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Także aktorka i lektorka. Pisze piosenki, śpiewa, gra w teatrze i TV. Kocha naturę i ceni każdą chwilę spędzoną na łonie przyrody. Podróżuje kiedy się da, a kiedy nie - celebruje relacje z ludźmi lub samotnością. Absolwentka Tak Brzmi Miasto Inkubator 2020.
OSTATNIE WPISY:
INNE Z TEJ KATEGORII: